LMP: ha Áder komolyan veszi, nem írja alá
Az LMP szerint az államfőnek az Alkotmánybírósághoz kell fordulnia a választási eljárási törvény ügyében.
Az LMP szerint az államfőnek az Alkotmánybírósághoz kell fordulnia a választási eljárási törvény ügyében.
Eljuttatta a parlamentben hétfőn elfogadott választási eljárási törvénnyel kapcsolatos kifogásait az államfőnek az MSZP elnöke.
Valódi magyarázatot nem adtak arra, miért kell a választási regisztráció, de a kormánypártok hétfőn elfogadták az erről szóló törvényt. A sorok közül kiolvasható, hogy a szerzők bizonyos embereket egyszerűen nem látnak szívesen az urnáknál, illetve azt sem szeretnék, ha 2014-ben a csapból is a kampány folyna. A következő választáson a tévéreklámok helyét a plakátok és az aktivisták veszik át, akik már augusztus végén akcióba lendülnek.
Minthogy az Országgyűlés kormánypárti többsége ma este elfogadta az előzetes választási eljárásról szóló törvényt, a magyar demokrácia megint gyengébb lett, mint a rendszerváltozás utáni két évtizedben volt - közölte az Együtt 2014 választói mozgalom a törvényjavaslattal kapcsolatban, arra kérve mindenkit, hogy menjen el regisztrálni.
A Fidesz nevében Gulyás Gergely képviselő méltatta az új választási eljárások előnyeit. A Fidesz úgy döntött, nem kér előzetes normakontrollt a jogszabályról.
Nagy próbatétel előtt áll az Alkotmánybíróság: a következő hónapokban dönthet a testület két olyan törvényről is, melyet a Fideszben a 2010 óta épített közjogi rendszer alappillérének tartanak. Információink szerint Áder János rövidesen az Ab elé küldi a választási regisztrációt, miközben a testület nekifogott az új alkotmányhoz fűzött átmeneti rendelkezések átvilágításának. A döntésre kihatással lehet, hogy két új tag megválasztásával a Fidesz átszabhatja a testületen belüli erőviszonyokat. A hvg.hu úgy értesült, az egyik nyugdíjba vonuló tag helyére Polt Péter helyettese kerülhet.
Hosszúra nyúlik a parlamenti ülés a héten: csötörtökön is dolgozniuk kell a képviselőknek, mivel a kormány pénteken egy tucatnyi törvényjavaslatot nyújtott be, és ezeket még ebben az évben el is kell szavazni. Ezen a héten is lesz politikai vita, ezúttal a közműszolgáltatásokról, de előtte még név szerinti szavazással fogadják el a regisztrációt bevezető választási törvényt.
Demonstráció megszervezését helyezte kilátásba a Sándor-palota elé november 28-ára a Demokratikus Koalíció (DK) arra az esetre, ha Áder János államfő nem kér előzetes normakontrollt a hétfőn elfogadni tervezett választási eljárási törvényről az Alkotmánybíróságtól.
Vadai Ágnes szerint a választási regisztráció elleni akciók talán gondolkodásra késztetnek kormánypárti képviselőket. A Demokratikus Koalíció elnökségi tagja az ATV Egyenes Beszéd című műsorában beszélt erről.
A Demokratikus Koalíció (DK) állításával szemben a parlament levelező rendszere - egyetlen cím kivételével - folyamatosan fogadja a beérkező e-maileket, azokat nem tiltotta le - közölte az Országgyűlés Sajtószolgálata az MTI-vel.
A Demokratikus Koalíció (DK) közleménye szerint az Országgyűlés Hivatala letiltotta azokat a leveleket, amelyeket a párt támogatói küldtek kormánypárti képviselőknek a választási regisztráció elleni tiltakozásul.
Addig módosították a kormánypártok a választási eljárási törvényt, míg az már önmagának is ellentmond. Mivel nem nyújtották be időben az egységes szöveget, hétfőn nem lehet elfogadni a sokat vitatott jogszabályt. A szavazás leghamarabb a jövő héten lehet.
Egy zárószavazás előtti módosító csomaggal kívánja feloldani a saját maga által okozott kaotikus állapotokat a Fidesz a választási eljárási törvényjavaslat ügyében - írja a Népszava.
Magyarországra akkreditált diplomatáknak és itt dolgozó külföldi újságíróknak összegezte a választási regisztráció bevezetésével kapcsolatos aggályait hétfőn Gyurcsány Ferenc.
A képviselők több törvényjavaslatot is átírhatnak az Országgyűlés mai ülésén, így egyebek mellett módosíthatják az új választási eljárásról, valamint a jövő évi adószabályokról szóló előterjesztéseket.
Az Európai Unió fellépését sürgette a magyar választási regisztrációval szemben Mesterházy Attila, a Magyar Szocialista Párt (MSZP) elnöke a l'Unitá című olasz napilap vasárnapi számában megjelent interjújában.
Bekerül az alaptörvénybe szombattól a választójog gyakorlásának előzetes regisztrációhoz kötése, miután a Magyar Közlöny pénteki kiadásában kihirdették az alkotmány, Áder János köztársasági elnök aláírt, úgynevezett második módosítását.
Egészen más lesz a kampány a 2014-es választások előtt, mint azt korábban megszokhattuk: nem folyik majd a csapból is politikai hirdetés, viszont várhatóan sokkal több, egyforma dzsekit viselő aktivista próbálja majd meggyőzni a választókat, hogy az ő pártjukat támogassák. A visszafogott korteskedés miatt sokaknak talán fel sem tűnik majd, hogy regisztrálni kellene.
A fideszes Szakács Imre szerint indokolatlanul nagy terhet róna a jegyzőkre, ha akár személyesen, akár munkatársaik útján minden választópolgárt fel kellene keresniük azért, hogy regisztrálhassanak a választásokra. A politikus ezért szerdán benyújtott módosító javaslatával törölné ezt a választási eljárási törvényjavaslatból.
Csak az idősekhez, mozgáskorlátozottakhoz, a fogvatartottakhoz és a betegekhez kell majd kimenni a választási regisztráció miatt, ha kérik - közölte az Origo. Bár a Fidesz a múlt héten még azt írta volna elő, hogy a jegyzőnek a feliratkozáshoz mindenkit fel kell keresnie az otthonában, a portál szerint most az utolsó pillanatban módosítanák ezt a tervet.